Börsipäevik

Kommentaare ja tähelepanekuid Blogibörsi sündmustest

28.2.06

Mänguriistadest ja nende kasutamisest

Blogibörsis esineb terve rida mänguvahendeid ja nende kohta väljendeid, mis juba ise eneses ajavad algaja mängija segadusse, rääkimata sellest, et kohe oskaks riistu sihipäraselt kasutada. Saidil on määrused ja juhised küll ilusti üleval. Samuti on algajate nõustamisele pühendanud oma blogi näiteks austraalia noormees Crackers, ise ka suhteliset värske kuid väga edukas börsimängur.

Minu teada pole neid andmeid siiski mitte kuskil veebis maakeeli olemas. Seda viga katsun käesoleva postitusega mingil määral parandada. Jutt tuleb ideedest, artefactidest ja bondidest (ideas, artefacts and bonds).

Nagu börsiettevõted reaalses elus tegelevad toodete ja teenuste tootmisega, laekub ka Blogibörsi blogidest virtuaalturule oma toodang. Mängu mõistes nimetatakse blogide toodangu vilju ideedeks. Neid võib endale soetada vabalt turult, bondide ostmise teel või mängijate omavahelise kauplemise foorumi abil. Kaks viimast on oluliselt kallimad kui vaba turg, ent haruldaste ideede puhul ehk ainus võimalus neid kätte saada, vähemalt kui mõne tööstuse ideesid kiiresti vaja muretseda.

Vabalt turult ostes tule see link kasuks, sest sisaldab ta filtrid, mis näidavad ekraanil ainult selliseid turul parasjagu olevaid ideesid, millest sul veel artefacti ei ole või mida sul üldse ei ole. Nii ei saa kogemata midagi sellist ostetud, millest pole erilist kasu. Artefactidest ja nende rakendamisest aktsiamängus tuleb veidi hiljem juttu.

Blogid jagunevad tööstusharudeks (industry), mille järgi nende indekseerimine toimubki. Blogi toodab turule ideesid nendes tööstusharudes, kuhu ta avaliku hääletamise tulemusena kuulub. Hääletada võib iga mängija, ja selle eest premeeritakse chipside (virtuaalne rõõpraha) ja karmapunktidega, kui moderaator hääle heaks kiidab. Hääli ei maksa siiski uisapäisa laiali visata, sest ebaadekvaatse hääle eest trahvitakse chipside kaotamise ja karma langusega. Tasub siis reaalset blogi enne hääletamist hoolikalt piiluda.

Ideede mõte seisneb selles, et nendesse võib aktsiatehingutest laekuvat kasumit paigutada. Alla ühe b$ turuhinnaga ideed pole eriti hea investeering, sest nende väärtus üldjuhul ei tõuse vaid sageli pigem langeb. Rusikareegel on selline, et mida kallim idee, seda haruldasem ja järelikult ihaldatum. Kalleid ideesid tasub ikka osta, sest nende väärtus väga suure tõenäolisusega kasvab.

Kui sul on mõne tööstusharu ideesid 10.000, saad endale sellest tööstusharust artefacti teha. Sel juhul kaob su portfellist just 10.000 ideed, aga selle üle ei tasu muretseda, sest artefactiga teenid 10.000 idee väärtuse mitmekordselt aktsiatehingutes tagasi. Odavamaid ideesid tasubki just 10.000 ringis osta et antud tööstuse artefact kätte saada. Kalleid ja haruldaseid ideesid aga osta nii palju kui kätte saad.

Igat artefacti saab kasutada vaid üks kord iga 24 tunni järel. Kui aga karmapunkte on vähemalt 750, on mängijal kahekordne õigus artefacti kasutada, s.t. kaks korda 24 tunni jooksul. 750 karmapunktini jõudmine on pikaajalise töö vili. Ise olen pisut vähem kui kahe kuu jooksul agaralt (ja enamasti adekvaatselt) blogidele hääli andnud, ent mu karma on sellegi poolest hetkel vaid 138. Seega läheb vähemalt pool aastat veel enne kui saan oma artefacte kaks korda ööpäevas kasutada. Arte on mul muide just praegu 179, kokku on neid mängus peale 400.

Kasutamise järel istub artefact 24 tundi kinni, portfellis on see punasega märgistatud koos kellaajaga, millal ta jälle kasutusele vabaneb (õgemini millal teda eelmine kord kasutatud, aga sellest võib ju lihtsalt 24 tundi edasi arvutada). Iga blogi lehel on nähtav, millised artefactid mängijal on antud hetkel selle blogi puhul kasutamiseks vabad.

Artefactiga saab nii mõndagi teha. Haipimise (hype) ja alla surumise (PR disaster) abil saab üksiku blogi aktsiahinda manipuleerida. Haibi ja alla löömise ennustatav mõju on blogi kokkuvõtes loetav väärtusest A.E.L (artefact efficiency level). Kui selleks näiteks 70%, kerkib aktsia hind haipimisest arvestatavalt sama palju. Siinkohal tuleb siiski arvesse võtta, et juhul kui mitmed mängijad kasutavad sama artefacti ühe ja sama blogi puhul korduvalt 24 tunni jooksul, on mõju väiksem kui A.E.L. mõista annab. Kõige hinnatumate blogide puhul ongi asi peaaegu et alati just nõnda.

Kui sul näiteks väärtblogi kõik aktsiad käes, tasub blogi pärast omandamist sedavõrd üles haipida, et keegi seda vallutama ei hakaks. Kuskile P/E tasemele 200-300 haipimisest võiks esialgu piisata. Kuue tunni möödudes blogi ostmisest vabanevad aktsiad maha müümiseks, kusjuures tuleb neid ideaaltasemele sättida. Kui blogi väärtus on väga suur, tasub sel kuue tunni jooksul vahetevahel silma peal hoida et võimalikud haibi või alla löömisega rünnakud tuvastada ja oma artefactidega appi tulla.

Kui blogi P/E on kõrgem kui umbes 750 (täpne number on iga blogi puhul pisut erinev), ei saa seda maha müüa, sest avalikkus nii kalleid aktsiaid ei osta. Kui P/E näiteks 900, ja sul vaja maha müüa, võid aktsiat artefacti abil public disasteriga alla lüüa. Vahest on vaja vähem kui eeldatav A.E.L aktsia väärtusele mõju avaldada. Sel puhul tulevad kasuks industry buzz ja industry slump. Need mõjutavad kogu tööstusharu blogide aktsiaväärtust, aga mõju on tavaliselt väiksem kui üksiku blogi haipimise või alla löömise puhul. Haipimise puhul tuleb sedagi arvestada, et kui P/E väga kõrgele (tavaliselt peale 1000) kerkib, võib väärtus hoopis üle võlli kukkuda, kusjuures tuleb aktsia üles puhumine otsast peale alustada. Ja blogi on muidugi vallutajate ees kaitsetu.

Siin on juba paaril korral blogi vallutamine jutuks olnud. Selleks läheb ka artefacte vaja, ja üldjuhul rohkem kui üht iga vallutamise peale. Selleks et vaenulik ülevõtmine (hostile overtake) toime panna, tuleb blogis vähemalt 20 % osalus ehk 5000 aktsia blogi puhul vähemalt 1000 aktsiat omandada. Kui seda juhuslikult käes pole, ei pruugi vallutamise plaan sellegi poolest luhta minna. Nimelt saab igaüks, kellel blogile sobiv artefact käes, blogi ümber struktureerida (restructure). Selle tehinguga saab sunniviisiliselt kolmekordse turuhinna eest iga osaniku aktsiatest 5-20% osta. Tavaliselt läheb 2-3 ümberstruktureerimist vaja enne kui vajalik osalus käes.

Muide, ka vaenuliku ülevõtmise puhul tuleb aktsiate eest kolmekordne turuhind maksta. Samas tuleb arvestada, et mõlemat laadi sundostust on blogi omaniku käes olevad aktsiad välja arvatud. Omaniku kohalviibimise puhul on vallutamine ka sedapidi riskantne, et omanikul on alati võimalus teiste osanike aktsiad turuhinna eest endale osta (leveraged buy out ehk LBO). Kui ta enne PR disasteriga hinda alla lööb, võib vallutaja kangesti kannatada saada.

Artefactiga saab ka soovi korral kõik turul vabalt vedelevad aktsiad poole turuhinna eest endale osta. Selleks tuleb public preassure teha. Peale soodsa sisseostuhinna on selle eeliseks, et kõik blogi vabad aktsiad saab ühel tehingul korraga kätte.

Veel on artefacte võimalik mõnest hinnatud blogist ideede varastamiseks kasutada. Sellele pole ma siiski erilist rakendust leidnud. Odavate ideede puhul seda kindlasti kasutada ei tasu, sest artefact juba käes ja antud tööstuse ideesid pole vaja juurde saada. Mõne haruldasema tööstusharu artefacti ehk võiks sel otstarbel kasutada, et kalleid ideesid spekuleerimiseks soetada.

Ideedega spekuleerimine on küll rohkem preemialiikmete värk. Tasuta liikmetel on nii aktsia- kui ka ideetehingute puhul 21 tehingu limiit 24 tunni jooksul. Ise tegin oma karjäri alguses hooletult bonde. Kord oli juba 20 tehingut tehtud, aga süsteem lubas mul lahkelt 10 bondi ühest tööstusharust väljastada, millest paraku tekis 10 tehingut juurde. Et need bondid veel paari tunni jooksul ära osteti, tekis veel 10 tehingut juurde ehk mu tehingute arv 24 tunni jooksul oligi juba 40 peale kerkinud, ja mul läks kaks päeva enne kui jälle ideede turule tagasi sain.

Mõnest väga kallist ideest võib siiski üksiku bondi teinekord vormistada, kuid tuleb ideede eest kindlasti piisavalt kõrget hinda küsida. Soolase hinna küsimine pole mitte teps keelatud, loll on ju see, kes maksab. Ja kellelgi võib väikset kogust teatavat ideed vägagi vaja olla. Enne bondi väljastamist tasub kindlasti bonditurul vaadata, milliseid pakkumisi seal juba antud tööstusharu ideedest olemas. Selleks on lehekülje otsas väga vinge filtririist olemas.

Ühe blogisissekande raames pole võimalik kõike Blogibörsi mänguriistadega seonduvat ammendavalt seletada. Puudutamata jäävad nii mõnedki taktilised peensused. Kui on küsimusi või kommentaare, on selleks kommentaari postitamine asjakohane meetod.

Lõpetuseks suur tänu Indrekule, kes mu tähelepanu seda laadi postituse vajadusele juhtis.

2 Comments:

At 28/2/06 10:00, Blogger Indrek said...

väga hea! nüüd on asjast sootuks parem pilt ees :) vaja nüüd katsetama hakata.

ahjaa.. selline küsimus: kas ma sain õieti aru et igat konkreetset 'Artefact' saab kasutada vaid tema enda kategoorias olevate blogide peal?

 
At 28/2/06 10:16, Blogger Larko said...

Jah, täpselt nii. Või siis (industry buzzi või slumbi puhul) terve artefacti tööstusharu blogide peale.

 

Postita kommentaar

<< Home